Barefoot poradenství

Huarache, sandály inspirované mexickými Indiány

Péče o nohy

Co víme o nohách?

Že jsou opomíjené, vzdálené od hlavy jako řídicího centra, ale i naší mysli, utištěné v botách, dopadající na tvrdou dlažbu, přetěžované špatnou chůzí, nadváhou a nezájmem o jejich potřeby. Že jsou následkem života s námi často slabé, deformované a choulostivé.

Ale také že jsou zázračným zdrojem informací, teplotním i hmatovým čidlem, prostředkem opory, rovnováhy a komunikace. A také chůze, našeho pohybu po této planetě. Že jsou velmi intimní zónou, neboť světu raději vystavíme tvář než svoje nohy.


Co nohy potřebují? 

Napadá mne stěžejní slovo - svoboda. Nohy potřebují zejména svobodný pohyb, kontakt s okolím a pozornost. Zkusili jste vzít ráno po probuzení do dlaní svoje nohy (jednu po druhé) a dopřát jim doteky, mnutí, hlazení, popleskání? Ožijí. Mají možnost aktivovat své tkáně uvolněné spánkem a připravit se na denní činnost. Probudíte také k životu reflexní zóny, jimiž jsou nohy pokryty, a oslovíte jimi celé tělo. Nezapomeňte na prsty, pečlivě jeden po druhém, vaše hlava bude potěšena. 

Svobodným pohybem rozumím zejména  chůzi, při které se může noha rozvinout a opřít všemi svými částmi, využít báječný aparát nártu a prstců k odrazu, aktivovat sílu svalů, a nebýt přitom tísněna tuhou a často i velmi těsnou obuví nevhodného tvaru. 

Svobodný pohyb je ale také rozmanité cvičení a nabídka prostoru, v němž se může noha vrtět, kroutit, ohýbat na všechny strany, a zejména uvolnit a roztáhnout prstce. 

Kontakt s okolím je noze většinou odepřen. Teprve nohy, vypuštěné bosky na podlahu, koberec, do trávy, písku, kamenů, vody, na slunce či do jinovatky mohou informovat svého majitele o terénu a teplotě, kvalitě okolního světa a začít plnit svou průzkumnou funkci. Teprve noha co nejméně oddělená od povrchu země se může účastnit plně udržování dokonalé rovnováhy, chápat se terénu a nesmírně obohatit kvalitu chůze. Koneckonců k tomu se kdysi vyvinula a je přinejmenším pošetilé to odpírat jí i sobě.

Věnujte nohám pozornost. Myslete na ně a zkoumejte, jak se jim daří. Cvičte je a pečujte o ně, budou vás nosit mnohem lépe a přidají i mnoho radosti.

Bota jako šperk

Těžko říct, co vedlo generace ševců a později návrhářů obuvi k dnešním tvarům bot. Protože bota ve svých historických proměnách sloužila nejprve k ochraně nohou před zimou, horkem, špínou či zraněním. Teprve časem se nenápadně přidala potřeba botami se zdobit. A dnes se tato potřeba rozbujela způsobem tak dramatickým, že odsunula do pozadí všechny ostatní funkce - a stala se nohám nepřítelem. Ale ani to, pravda, nevysvětluje ty podivné tvary...

Bota jako korzet

Dětská nožka přichází na svět nehotová, bez klenby, měkce vystlaná tukovým polštářem. Zato dokonale připravená se vyvíjet od prvních pohybů, přes ohmatávání prostoru, rukou, věcí, až po první zatěžování při změnách poloh. Už v prvních oporách začíná práce těla na vývoji klenby. Pokračuje stojem a chůzí, klenba v zátěži se začíná zvedat, sílí aparát vazů, svalů a šlach, trénuje se rovnováha, síla, hmat, vnímání teploty, reakce mozku na informace z nohy. A vtom - přicházejí první botičky

Jaké jsou? Pokud lehounké, měkké a prostorné, bez tvarovaných výztuží, nekloužou po domácích podlahách, je vše v pořádku. Mohou být ale také příliš těžké pro jemný pohybový aparát miminka a vyvolat změnu v jeho vývoji. Skutečně. A mohou být také voleny s myšlenkou, která provází generace (nejen) českých maminek, babiček, pediatrů, učitelů v mateřských i základních školách... totiž na botu jako korzet. Taková bota začne laskavě, leč nesmlouvavě plnit funkce nohy, stejně jako korzet kdysi zpevňoval a přímil trup. Namísto aktivních měkkých tkání teď bude nosit příčnou a podélnou klenbu tvarovaná stélka, opatek bude přímit osu paty, vysoký okraj držet kotník. Prsty budou velmi pravděpodobně uvězněny v užší špici a podrážka příliš tuhá, než aby umožnila úchop terénu. 

Co tedy zbude noze? Zbortí se do svého korzetu a nechá se nést, vývoj bude směřovat k ploché a nefunkční klenbě, pokřiví se patní osa, měkké tkáně ochabnou a pozbudou sílu a pružnost. A protože tělu velmi záleží na tom, jakou nohou je podepřeno, má tato zborcená noha vliv postupně na celý pohybový aparát.

A my dospělí jsme to kdysi všichni zažili. A co víc, z nevědomosti většinu života pokračovali v macešském zacházení s nohama.

Proto jsou naše nohy často unavené, bolestivé, mají deformované klouby, prstce, pokleslé klenby, výrůstky, otékají, přenášejí své potíže výš do svalů, kloubů a páteře.

Jak z toho ven?

Kdykoliv je čas začít se věnovat nohám, v každém věku, v každém okamžiku. 

Péče o nohy není zdaleka jen pedikúra. 

Jak vám pomůže fyzioterapie?

- vyšetřením měkkých tkání a funkčního stavu kleneb

- manuálním ošetřením měkkých tkání na nohou, mobilizací nebo stabilizací nožních kloubů (dle výsledku vyšetření)

- speciálním cvičením pro nohy, zvoleným na míru, protože každá noha, každá deformita nebo porucha funkce může vyžadovat jiný přístup

- pomocnými metodami jako je kineziotaping nebo funkční taping

- reflexním ošetřením nohou

- učením správné chůze, neboť svou chůzi pokládáme většinou za automatickou a neměnnou, a můžeme jí celoživotně poškozovat svůj pohybový aparát. S tím souvisí i řešení adaptace nohou na bosou chůzi, neboť
BOSÁ CHŮZE JE ZA ODMĚNU!

- řešením souvisejících témat, jako je chůze s holemi versus Nordic walking, chůze do schodů a další specialitky

- konzultací správné volby obuvi - je velmi individuální, co Vaše nohy snesou za změny a také jak rychle, nutné je změnu obuvi spojit s další terapií nohou a vědomou chůzí. Nevěřte totiž, že pro zdravé nohy stačí jen radikálně změnit obuv. Bez dalších opatření to může vést spíše k dalším obtížím. S tím souvisí i fenomén "barefoot" a jeho využití - zdaleka není pro každého.

Co můžete udělat vy?

- zavést různá opatření proti přetěžování nohou, jako je dostatek odpočinku, úprava váhy, dostatek podnětů, manuální ošetřování jako masáž či automasáž, koupele, aromaterapie

- jakékoli jiné cvičení, které vám a vašim nohám působí radost, například Pilates nebo jóga mají nohám rozhodně co nabídnout

- a po konzultaci také bosou chůzi při každé vhodné příležitosti, protože vede k postupnému otužování, zlepšení vnímání a informovanosti mozku o teplotě či terénu, a stává se zdrojem radosti 

© 2017 Hana Benešová, tel. 733 585 726, Masarykova 34, 602 00 Brno
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!