Lymfodrenáž a lymfatické poradenství

Moje specialita:  Znalosti z Reflexní zónové terapie na noze dle Hanne Marquardt a lymfotapingu jsem spojila v tejpování lymfatického systému celého těla v reflexních zónách na noze. Nevím v současné době o jiném pracovišti, kde by se tento způsob používal.

Reflexní lymfodrenáž

je unikátní metoda, využívající reflexní zóny lymfatického systému na chodidle člověka. Tyto zóny reflektují velmi přesně stav lymfatického systému jedince v daném okamžiku, a jejich prostřednictvím lze vstoupit precizně do celého řečiště lymfatických cév, a také stimulovat mízní uzliny a orgány zodpovědné za tok lymfy a imunitu (například slezinu, brzlík, střeva včetně apendixu, močový systém, srdce a aortu).

RL podporuje v systému lymfatických cév, uzlin a orgánů vstřebávání tkáňové tekutiny, odvádění přebytečné vody a zplodin látkové výměny ze tkání, zrychluje tok lymfy a její filtraci v lymfatických uzlinách. Dále zvyšuje tvorbu a transport obranných buněk a tím podporuje imunitu lidského těla.

Ošetření je nebolestivé až úlevné, přispívá též k emocionální stabilitě a uvádí do pohybu nejen lymfu, ale s ní i proudění a úzdravné procesy v těle.

Lymfotaping

přímo na těle nebo v reflexních zónách využívá textilních tejpovacích pásek nebo mřížek z bavlny nebo s přidanou viskózou. Účinek vždy záleží na tom, jaký zvolí terapeut tvar tejpu, směr jeho působení a napětí pásky. Proto se jedná o ošetření odborné, při němž si je terapeut vědom anatomických a funkčních souvislostí a volí způsob tejpování na základě svých odborných znalostí a zkušeností.

Lymfatické poradenství

zahrnuje další neméně důležité součásti péče o lymfu, jako je její ovlivnění oblékáním, pitným režimem a pohybovou aktivitou doma, na pracovišti i venku.


Indikace

- lymfatická onemocnění různého původu
- chronické infekce vedlejších nosních dutin a uší
- alergie, oslabení imunity
- omezení pohyblivosti kloubů mimo stádium akutního zánětu
- poúrazová péče akutní i postakutní, hojení zlomenin
- poruchy transportu tělních tekutin, např. krevního oběhu, žilní městnání, nedostatečné vylučování moči, premenstruační syndrom, laktační potíže aj.
- chronická onemocnění jako roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, stavy po CMP a j.
- psychovegetativní dráždění jako stavy neklidu
- problémy s usínáním, spánkem, hyperaktivita
- různorodé problémy od 4. měsíce těhotenství v pohybovém aparátu, hormonální nerovnováha i emocionální nevyrovnanost
- provázení při postních a očistných kúrách a celostní sanaci chrupu, jakož i větších zubních zákrocích
- péče v posledních chvílích života 

Kontraindikace

- silné akutní infekce
- záněty v mízním a žilním systému
- flegmony (difuzní záněty vaziva se silnými místními zánětlivými projevy)
- kardiální edém a jiná závažná onemocnění srdce
- degenerativní onemocnění ledvin, rozedma plic
- chronicky vysoký krevní tlak nejasného původu
- aneurysmata
- transplantáty
- melanomy
- psychózy
- cizí tělesa blízko životně důležitých orgánů, např. střepiny z válečných zranění


Dovoluji si na tomto místě poznamenat, že přístrojovou lymfodrenáž považuji za hrubé násilí páchané na systému lymfatických cév.

Použitým tlakem může způsobit poškození křehkých lymfatických kapilár, a tekutina vytlačená jen částečně do řečiště lymfatických cév, a částečně také do sousedních tkání (!), obsahuje převážně vodu, zatímco zplodiny látkové výměny v podobě velkých molekul zůstávají ve tkáních. Navíc nadměrný tlak zhoršuje i potřebnou pružnost těch cév, které rovnou nepoškodí. Proto ji například pro léčbu celulitidy považuji za zcela kontraproduktivní. Podle (nejen) mých zkušeností lymfa nejlépe reaguje na jemnou stimulaci, po níž dojde k čilejší práci systému a přirozenému odtoku.
Doporučuji každému shromáždit před případnou přístrojovou lymfodrenáží (nebo spíše lymfopresurou?) dosti informací, aby na ni mohl jít s klidným svědomím vůči svému tělu. Pokud ne, nechť takovou proceduru raději nepodstupuje.

© 2017 Hana Benešová, tel. 733 585 726, Masarykova 413/34, 602 00 Brno
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!